SSL Sertifikası Nedir ?

“Secure Sockets Layer” kısaltması olarak adlandırılan SSL ,Sunucu ile istemci arasındaki iletişimin şifrelenmiş şekilde yapılabilmesine olanak veren standartlaşmış bir teknolojidir.

En yaygın kullanım şekli, web ortamında, Sunucu ile tarayıcı(Web Explorer şeklinde..) arasındaki iletişimin şifrenlenmesi şeklindedir.
SSL, standart bir algoritmadır.Milyonlarca internet sayfasında güvenli veri iletişimi için kullanılmaktadır.
SSL fonksiyonun çalışabilmesi için sunucu tarafında bir anahtar ve istemci tarafında çalışacak bir sertifikaya gerekseme duyulmaktadır.Üzellikleri
– Mesajların şifrelenmesi ve deşifre edilmesindeki güvenlik ve gizliliği sağlar
– Mesajı gönderenin ve mesajı alanın doğru bölgeler bulunduğunu güvence eder
– İletilen dokümanların tarih ve zamanını doğrular
– Doküman arşivi oluşturulmasını kolaylaştırır

Sertifikasyon Kurumu
Dijital sertifikaların verilmesi ve yönetilmesini gerçekleştiren kurumdur. Dijital sertifikalar bu kurumların gizli saklı anahtarıyla imzalanır.

SSL Nasıl Çalışır ?

SSL Public Key/Private Key isminde olan anahtarların kullanımına dayalı bir şifreleme yöntemi…
SSL emek verme mantığını şu şekilde açıklayalım:
SSL şifrelemesinde 2 tane anahtar kullanılır. Bu anahtarlar, dijital olarak kodlanmış yazılımdan başka bir şey değil!… Ve bir anahtarın kilitlediği veriyi, bir tek diğeri açabiliyor.

Anahtarlarınızı yarattıktan sonrasında (ki bu işlem tamamen otomatiktir, yapmanız ihtiyaç duyulan hususi bir şey yoktur.), anahtarlardan biri (private key) sizde kalır. Öteki anahtar (public key) ise, bağlantı oluşturmak istediğiniz kişilere gönderilir.

Size dışarıdan bildiri göndermek isteyen şahıs, public key ile göndermek istediği mesajı güvence altına alır ve size gönderir. Artık o informasyon, size ulaşırken yolda alıkonsa bile, şifrenin çözülebilmesi için sizde kalan private key gerekecektir. Kullanılan SSL yönteminin karmaşıklığına bakılırsa (40 bit, 128 bit) gizyazı birinin eline geçse bile, bu bilginin çözülmesi oldukca ileri tekniklerle dahi oldukca uzun süre alacaktır.

Netice olarak SSL iki bilgisayar arasındaki bilginin öteki kişiler tarafınca görüntülenmeden, direkt iletişimde olan iki bilgisayar içinde ve güvenli bir halde iletilmesini sağlar.

Yayımlayan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir